Tanıtım

Enerji Anabilim Dalı (ABD), çok disiplinli bir yüksek lisans programıdır. Enerji bilgisinin üretilmesini, bilgi kaynaklarının geliştirilmesini ve toplumda yaygınlaştırılmasını amaçlar. Enerji alanındaki bilimsel ve teknolojik bilginin daha iyi kullanılarak, çevresel kararların her seviyede gelişimine katkıda bulunur. Pratik ve etkin çözüm uygulamalarına yönelik araştırmalar gerçekleştirir. Mühendislik ve Temel Bilimler alanında farklı bölümlerden öğretim üyesi ve öğrencileri bir araya getirerek enerji talepleri, kaynakları ve üretim problemleri ile çözüm yöntemleri üzerine çok disiplinli araştırmalar yapılmasına öncülük eder. Sanayi, devlet, üniversite, sivil toplum örgütleri ve halk arasında sürdürülebilir enerji gelişimi ve kullanımı ile ilgili teknik, ekonomik ve sosyal konularda işbirliğinin gelişmesine katkıda bulunur. Enerji ABD, enerji kaynaklarının incelenmesinden, üretimine ve yönetilmesine yönelik farklı iş sahalarında yer alabilirler. Bu nedenle ABD programımız tüm disiplinlere açıktır.

Enerji ABD; 2003-2004 Eğitim ve Öğretim yılında toplam 5 öğrenci ile eğitime başlamıştır. 2018 yılında bu sayı 129 öğrenci kaydına ulaşmıştır. Bu öğrencilerin 33 tanesi Mezun olmuş, 59 tanesi Kaydı silinmiş, 37 tanesi Aktif şekilde eğitim-öğretimine sürdürmektedir. 15 yıllık bir geçmişi olan ve farklı disiplindeki çalışma alanlarında çalışan veya ilgi duyan insanlara lisansüstü eğitim vermektedir. Erasmus kapsamında 2 öğrencimiz yurt dışına gitmiştir.

Enerji ABD’nda 3 Doçent Doktor ve 3 Doktor Öğretim Üyesi olmak üzere; Bilişim Sistemleri Mühendisliği, Enerji Sistemleri Mühendisliği, Fizik ve Makine Mühendisliği gibi farklı bölüm ve disiplinlerden toplam 6 öğretim üyesi görev yapmaktadır.

Enerji ABD Yüksek Lisans Programı;

 - Yenilenemez ve Yenilenebilir Enerji Kaynakları ve Sistemleri, Özellikle; Kömür, Doğalgaz, Güneş, Rüzgar, Jeotermal, Hidrolik, biyokütle…

  - Enerji Sistemleri,

  - Sistem teknolojileri,

  - Isıtma ve güç (elektrik) üretim sistemleri,

  - Elektrik üretim, dağıtım ve tüketim sistemleri,

  - Nükleer enerji ve sistemleri,

  - Otomasyon,

  - Enerji maliyetleri,

  - Çevresel etkiler,

  - Sosyal/kültürel etkileri

  - Enerji eğitimi ve farkındalık …

konularında ilgili olup çalışmalar yapılmaktadır.

 

Enerji ABD'na Hizmet Vermiş Öğretim Üyelerimiz:

1. Prof. Dr. Muhammed ELTEZ,

2. Prof. Dr. Mustafa Zafer SUNU,

3. Prof. Dr. Tayfun BÜKE,

4. Prof. Dr. Sırrı Sunay GÜRLEYÜK,

5. Prof. Dr. A. Sertap KAVASOĞLU,

6. Prof. Dr. Neşe KAVASOĞLU,

7. Doç. Dr. Naci Emre ALTUN,

8. Yrd. Doç. Dr. Bedri KURTULUŞ,

9. Yrd. Doç. Dr. Ufuk BAL,

10. Dr. Öğr. Üyesi Hüseyin GÜRÜLER,

11. Dr. Öğr. Üyesi Musa PEKER.

 

 

Haberler

1. Ebubekir KARADAĞ (Danışman: Doç.Dr. Faruk ŞEN) – “Muğla bölgesindeki güneş enerjisi santrallerinin iş sağlığı ...” başlıklı tezi ile mezun olmuştur (21.06.2018). Hayırlı olsun.

2. Mustafa DEMİRÖZ (Danışman: Doç.Dr. Ali KEÇEBAŞ) – “Konya Bölgesi'ndeki büyükbaş hayvan işletmelerinde biyogaz...” başlıklı tezi ile mezun olmuştur (25.05.2018). Hayırlı olsun.

İletişim

Adres:  

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi

Fen Bilimleri Enstitüsü

Enerji Anabilim Dalı

Kötekli Kampüsü

48000 Menteşe - MUĞLA

 

Tel:      

0 252 211 16 81 (Enstitü)

0 252 211 54 71 (ABD Bşk)

 

Faks:    

0 252 211 16 82 (Enstitü)

0 252 211 31 50 (ABD Bşk)

 

 

Yukarı Çık